Za nami międzynarodowe wydarzenie „START EASY Phase 2 Final Conference”
Za nami międzynarodowe wydarzenie „START EASY Phase 2 Final Conference”
We wtorek, 13 czerwca Lubelski Park Naukowo-Technologiczny był gospodarzem międzynarodowego wydarzenia. Tematem było podsumowanie 4-letniej współpracy na rzecz tworzenia sprzyjających warunków dla biznesu przez europejskich partnerów konsorcjum START EASY (Interreg Europe). Partnerami Strategicznymi konferencji został Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz Totalizator Sportowy Sp. z o.o. z marką parasolową LOTTO. Do współorganizacji wydarzenia dołączyła Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.
Województwo lubelskie odwiedziło grono zagranicznych instytucji z 6 krajów Unii Europejskiej. Powodem było podsumowanie 4-letniej współpracy partnerskich podmiotów łączących swoje siły, aby budować nowe rozwiązania wzmacniające europejski biznes na wczesnych etapach rozwoju. Na międzynarodowym wydarzeniu „START EASY Phase 2 Final Conference” pojawili się przedstawiciele Rządu Katalonii, Ministerstwa Gospodarki Republiki Łotewskiej, Litewskiego Centrum Innowacji, Rady Gospodarczej Flandrii Wschodniej, a także polskiego partnera projektu – Agencji Rozwoju Mazowsza. To podmioty, które tworzą wiodące europejskie środowiska ekosystemowe, takie jak startupowe huby w branży gamingowej, biotechnologicznej, fintech’owej, automotive, a także rozwijające technologie dla gospodarki obiegu zamkniętego, zielonej energii i innych obszarów.
W ramach oficjalnego otwarcia gości powitała Magdalena Stachyra, Prezes Zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Nie zabrakło również gości specjalnych. Seweryn Szwarocki, Dyrektor ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. w swojej prelekcji poruszył tematykę zrównoważonego rozwoju, która w ekosystemach innowacji od lat nabiera na znaczeniu. Na przykładzie wiodącej polskiej spółki węglowej podkreślił znaczenie inwestowania w nowe technologie wspierające realizację strategicznej wizji przyszłości. Spółka planuje przeznaczyć w najbliższych 5 latach ok. 200 mln złotych inwestycji w formie funduszu realizowanego w województwie lubelskim.
Przed uczestnikami konferencji wystąpiła również Ilaria Ramaglioni – przedstawicielka Sekretariatu Wspólnego Programu Interreg Europe, prezentując nowe możliwości dla szerokiego grona podmiotów projektujących i wdrażających europejskie polityki publiczne. Interreg Europe to flagowe przedsięwzięcie unijne ze wsparciem ok. 400 mln EUR na rozwój różnorodnych polityk publicznych w regionach Europy w perspektywie 2021-2027. Program jest powołany do budowania relacji instytucjonalnych i wypracowywania zrównoważonych rozwiązań w odpowiedzi na lokalne wyzwania rozwojowe.
W trakcie wydarzenia odbyła się dyskusja o pilotażowych działaniach zrealizowanych przez konsorcjum partnerów. Poruszona została tematyka narzędzi do walki z pandemią COVID-19, usług i platform typu one-stop shop do kompleksowej obsługi przedsiębiorców, a także nowych programów i strategii na rzecz budowania silnego ekosystemu wsparcia biznesu. Swoimi doświadczeniami na temat edukacji biznesowej podzieliły się przedstawicielki młodego pokolenia – Oliwia Morawska i Joanna Gajowiak, uczennice ZS nr 2 im. Simona Bolovara w Milejowie. Obie z zespołu Biomat – zwycięzcy dwóch konkursów na najlepszy pomysł biznesowy i plan jego wdrożenia w pilotażowym programie „Lubelscy Przedsiębiorcy Jutra” zrealizowanego w ramach drugiej fazy projektu START EASY przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny i partnerów z administracji publicznej, środowiska akademickiego i biznesu oraz instytucji otaczających.
Na zakończenie konferencji, w ramach części typu showcase uczestnikom przedstawiono polski ekosystem wsparcia biznesu na przykładzie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Omówiono rolę, jaką w regionach pełnią parki naukowo-technologiczne, a także ewolucję ich znaczenia w zaspokajaniu potrzeb młodych przedsiębiorstw i budowaniu dobrobytu otaczającego społeczeństwa w formie wsparcia badań, rozwoju i komercjalizacji nowych technologii.
Partnerzy Strategiczni wydarzenia
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.
Totalizator Sportowy Sp. z o.o. to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek. Działa nieprzerwanie od ponad 66 lat, zapewniając klientom dostęp do szerokiej oferty produktów gamingowych. Spółka jest właścicielem marki LOTTO i dysponuje siecią sprzedaży naziemnej obejmującą już 21 600 punktów (które ciągle rosną), jednocześnie udostępniając swoje gry i loterie również online.