Zakończył się BOOTCAMP projektu IMPACT CONNECTED CAR
Zakończył się BOOTCAMP projektu IMPACT CONNECTED CAR
Zakończyła się trwająca 3 dni akceleracja W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach projektu Impact Connected Car. Pierwszy w Polsce Bootcamp gościł 38 startupów z całej Europy, które prezentowały innowacyjne rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Najlepsze zespoły będą teraz walczyły o dotację podczas kolejnej rundy w Madrycie.
IMPACT Connected Car to akcelerator C-Car Hub, społeczność oraz program akceleracyjny z kwotą 2,1 miliona euro przeznaczoną dla europejskich MŚP i startupów. W ramach projektu ponad 60 firm przystąpi do programu wsparcia branży motoryzacyjnej IMPACT Connected Car i otrzyma do 60 000 EUR grantu bez konieczności posiadania własnych środków. Program koordynowany jest przez FundingBox, a usługi akceleracji prowadzone są przez ISDI (instytucję stworzoną w 2009 roku przez profesjonalistów z branży internetowej). Impact Connected Car jest dodatkowo wspierany przez FIWARE Foundation, Mobile World Capital Barcelona i pięć „C-Car Hubs” (Automotive Technology Centre of Galicia, Insero, Mov’eo, Autoklastr i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny). W skład Impact Connected Car wchodzą również światowi potentaci branży, tacy jak PSA Automobiles i FIA, którzy zapewnią wybranym projektom dodatkowe wsparcie rynkowe.
W Bootcampie w dniach 12-14 lutego w Lublinie wzięło udział 38 zespołów z Francji, Hiszpanii, Turcji, Izraela, Ukrainy, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz Polski. Na wstępie uczestnicy poznali inicjatywy Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego i dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa Lubelszczyzna we wspieraniu przedsiębiorczości. Pozostały czas był przeznaczony na rozpoznanie potrzeb startupów oraz rozmowy z inwestorami i dużymi korporacjami (FIA, PSA Automobiles). Zespoły wzięły też udział w warsztatach z prezentacji przed inwestorami, by lepiej przygotować się do walki o udział w kolejnym etapie programu. Każdy startup miał 5 minut na przedstawienie swojego pomysłu przed komisją, składającą się ze specjalistów LPNT i partnerów konsorcjum. Komisja wybrała 24 pomysłodawców, którzy przeszli do kolejnej rundy akceleracji. Następny Bootcamp odbędzie się w Madrycie.
Wszystkie startupy za cel postawiły sobie podniesienie komfortu i jakości życia człowieka. Przykładem rozwiązania, jakie zostało zaprezentowane, jest oprogramowanie analizujące zachowanie kierowcy w trakcie prowadzenia samochodu. Specjalne algorytmy są w stanie rozpoznać mimikę twarzy i wywnioskować, kiedy wskazuje ona np. na silne zdenerwowanie. W efekcie oprogramowanie może uniemożliwić dalszą jazdę, by nie przenosić agresji na drogę, czy też zareagować, kiedy wykryty zostanie zawał serca, omdlenie lub zaśnięcie kierowcy. Innym pomysłem jest urządzenie informujące z wyprzedzeniem o możliwej awarii samochodu na podstawie zbieranych danych (analizie drgań, dźwięków i parametrów). Dzięki temu można zoptymalizować styl jazdy, co wpłynie na jej ekonomiczność, a tym samym przełoży się na spore oszczędności i ekologię. Wyróżnić należy również rozwiązania, które, dzięki analizie dużej ilości danych oraz sztucznej inteligencji, są w stanie w komunikacji z naszym kalendarzem ustalić najbardziej optymalną trasę, wskazując przy tym punkty usługowo-handlowe. To pozwoli zaoszczędzić kierowcy jak najwięcej czasu. Wszystkie rozwiązania zostały zaprezentowane przez prężnie rozwijające się firmy, które generują dochód, a w przyszłości będą zmieniać świat.
Lista 24 startupów, które przeszły do kolejnego etapu:
Zify SAS – France
Capricod – Finland
Xmotion – France
Ainomaly Sofware – Sweden
Go To-U – Ukraine
Discoperi – Spain
MakeMyDay – Israel
Secmotic Innovation – Spain
Safemode – Israel
BeNomad – France
2hire – Italy
PARQUERY AG – Switzerland
BetterWorld – France
Ozone Drive – Spain
Savecode – France
Anadue Limited – Ireland
Newport IMS – France
Mico Green Technology SL – Spain
BooksOnMap – Israel
Letos Technologies – Germany
Drive Buddy – Turkey
Smart Automotive Solutions / Drivvisor – Spain
EAST CODERS – Spain
25ways – Germany