Z

Zakończyła się trwająca 3 dni akceleracja W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach projektu Impact Connected Car. Pierwszy w Polsce Bootcamp gościł 38 startupów z całej Europy, które prezentowały innowacyjne rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Najlepsze zespoły będą teraz walczyły o dotację podczas kolejnej rundy w Madrycie.

IMPACT Connected Car to akcelerator C-Car Hub, społeczność oraz program akceleracyjny z kwotą 2,1 miliona euro przeznaczoną dla europejskich MŚP i startupów. W ramach projektu ponad 60 firm przystąpi do programu wsparcia branży motoryzacyjnej IMPACT Connected Car i otrzyma do 60 000 EUR grantu bez konieczności posiadania własnych środków. Program koordynowany jest przez FundingBox, a usługi akceleracji prowadzone są przez ISDI (instytucję stworzoną w 2009 roku przez profesjonalistów z branży internetowej). Impact Connected Car jest dodatkowo wspierany przez FIWARE Foundation, Mobile World Capital Barcelona i pięć "C-Car Hubs" (Automotive Technology Centre of Galicia, Insero, Mov'eo, Autoklastr i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny). W skład Impact Connected Car wchodzą również światowi potentaci branży, tacy jak PSA Automobiles i FIA, którzy zapewnią wybranym projektom dodatkowe wsparcie rynkowe.

 

W Bootcampie w dniach 12-14 lutego w Lublinie wzięło udział 38 zespołów z Francji, Hiszpanii, Turcji, Izraela, Ukrainy, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz Polski. Na wstępie uczestnicy poznali inicjatywy Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego i dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa Lubelszczyzna we wspieraniu przedsiębiorczości. Pozostały czas był przeznaczony na  rozpoznanie potrzeb startupów oraz rozmowy z inwestorami i dużymi korporacjami (FIA, PSA Automobiles).  Zespoły wzięły też udział w warsztatach z prezentacji przed inwestorami, by lepiej przygotować się do walki o udział w kolejnym etapie programu. Każdy startup miał 5 minut na przedstawienie swojego pomysłu przed komisją, składającą się ze specjalistów LPNT i partnerów konsorcjum. Komisja wybrała 24 pomysłodawców, którzy przeszli do kolejnej rundy akceleracji. Następny Bootcamp odbędzie się w Madrycie.

 

Wszystkie startupy za cel postawiły sobie podniesienie komfortu i jakości życia człowieka. Przykładem rozwiązania, jakie zostało zaprezentowane, jest oprogramowanie analizujące zachowanie kierowcy w trakcie prowadzenia samochodu. Specjalne algorytmy są w stanie rozpoznać mimikę twarzy i wywnioskować, kiedy wskazuje ona np. na silne zdenerwowanie. W efekcie oprogramowanie może uniemożliwić dalszą jazdę, by nie przenosić agresji na drogę, czy też zareagować, kiedy wykryty zostanie zawał serca, omdlenie lub zaśnięcie kierowcy. Innym pomysłem jest urządzenie informujące z wyprzedzeniem o możliwej awarii samochodu na podstawie zbieranych danych (analizie drgań, dźwięków i parametrów). Dzięki temu można zoptymalizować styl jazdy, co wpłynie na jej ekonomiczność, a tym samym przełoży się na spore oszczędności i ekologię. Wyróżnić należy również rozwiązania, które, dzięki analizie dużej ilości danych oraz sztucznej inteligencji, są w stanie w komunikacji z naszym kalendarzem ustalić najbardziej optymalną trasę, wskazując przy tym punkty usługowo-handlowe. To pozwoli zaoszczędzić kierowcy jak najwięcej czasu. Wszystkie rozwiązania zostały zaprezentowane przez prężnie rozwijające się firmy, które generują dochód, a w przyszłości będą zmieniać świat.

 

Lista 24 startupów, które przeszły do kolejnego etapu:

Zify SAS  - France
Capricod - Finland
Xmotion - France
Ainomaly Sofware - Sweden
Go To-U - Ukraine
Discoperi - Spain
MakeMyDay - Israel
Secmotic Innovation - Spain
Safemode - Israel
BeNomad - France
2hire - Italy
PARQUERY AG - Switzerland
BetterWorld - France
Ozone Drive - Spain
Savecode - France
Anadue Limited - Ireland
Newport IMS - France
Mico Green Technology SL - Spain
BooksOnMap - Israel
Letos Technologies - Germany
Drive Buddy - Turkey
Smart Automotive Solutions / Drivvisor - Spain
EAST CODERS - Spain
25ways - Germany

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba