Full image page

AKTUALNOŚCI LID

28.06.2017

LID zaprasza - "Nowoczesne trendy w marketingu 2017"

Serdecznie zapraszamy na konferencję Media - Marketing-Marka "Nowoczesne trendy w marketingu 2017", organizowaną przez Lubelski Klub Biznesu w dniu 30 czerwca 2017 r.

LID jest Partnerem tego wydarzenia.

Więcej info i rejestracja: www.lkb.lublin.pl

12.05.2017

2. Lubelskie Dni Modernizmu 19-21 maja 2017

Lubelskie Dni Modernizmu (LDM) to trzydniowe święto modernizmu organizowane przez Fundację LAM będące spotkaniem z przestrzenią, architekturą i designem drugiej połowy XX wieku.


Na festiwal składa się szereg różnorodnych warsztatów, prelekcji, dyskusji, spacerów, działań artystycznych czy wystawienniczych.

Więcej na http://agoramodernizmu.pl
 

08.05.2017

Rusza czwarta edycja MAD!

MAD czyli m – miasto, w którym żyjemy, a – architektura, która nas otacza, d – dizajn, czyli rzeczy użytkowe wokół nas, to trzy kluczowe tematy, wokół których koncentruje się nasza działalność edukacyjna.

Po pierwszej edycji projektu, realizowanej w ramach Roku Jana Gehla w Lublinie  - genialnego, duńskiego urbanisty, propagującego ideę miasta dla ludzi, MAD stał się rozpoznawalnym w mieście projektem promującym edukację w zakresie dobrych rozwiązań urbanistycznych, architektury skierowanej na człowieka, dizajnu zaprojektowanego estetycznie i funkcjonalnie. Edycja projektu pod hasłem „Re-kreacje” koncentrowała się wokół problemów związanych z projektowaniem przemiany, którą możemy zacząć od najbliższego otoczenia – mieszkania, domu wychodząc następnie w przestrzeń publiczną, natomiast trzecia - „Design rzeczy” skupiała się wokół idei DIY i wzamacniania kreatywności uczestników.

Tegoroczna - czwarta już edycja skupia się na działalności rzemieślniczej, na samodzielnym wytwarzaniu często dawnymi technikami przedmiotów. Interesują nas związki między rzemiosłem i designem. Zadanie jest odpowiedzią na problem niedostatecznej, czasem wręcz znikomej znajomości kultury miejsca, w którym żyjemy i niedostatecznej ofercie w zakresie zajęć rzemieślniczo-manualnych (zarówno w szkołach jak i poza nią).

W dobie komercji, dużych centrów handlowych zapominamy o małych zakładach rzemieślniczych i rzadkich dziś umiejętnościach dawniej powszechnych, jak szycie, majsterkowanie. Motywacją do zaprojektowania i podjęcia się realizacji tego projektu jest chęć podnoszenia świadomości dzieci i dorosłych w zakresie rzemiosła i kreatywności, edukacji o małych zakładach i tego czym się zajmują. Na drodze warsztatowej powstanie także wystawa mająca na celu pokazanie perełek dawnego rzemiosła. Jednocześnie chcemy się odnieść do tradycji Lublina - jako miasta lokowanego na prawie magdeburskim, dawniej tętniącego od handlu kupców i pracy rzemieślników. Chcemy także przybliżyć rodzimą tradycję np. wytwórni zabawek Bajka lub systemu cechowego (współpraca z Lubelską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości).

Historyczność i tradycja w nowej odsłonie znakomicie się wpisuje w program obchodów 700-lecia Miasta Lublin. Dodatkowo zostanie przygotowana wystawa dawnego wzornictwa w tym ceramiki, oświetlenia, zabawek. Dzięki niej mieszkańcy miasta będą mogli poznać czym jest design i rzemiosło. Dodatkowo powstanie ona poprzez warsztaty z grupą warsztaty przybliżą problematykę rzemiosła i wzornictwa. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, także materiały do zajęć zapewnia uczestnikom organizator. Warsztaty będą realizowane w przestrzeni Lubelskiego Instytutu Designu, w ramach działalności Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Partnerem projektu jest Lubelski Instytut Designu.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin i patronatami medialnymi: Radia Lublin i Gazety Wyborczej.

28.04.2017

2. Urodziny LID

Stuknęły nam dwa lata. Jesteśmy malutkim, młodziutkim Instytutem, ale staramy się jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Promujemy dobry design (czyli projektowanie, które rozwiązuje problemy), łączymy, wzmacniamy, motywujemy i integrujemy. Organizujemy konferencje naukowe ale także spotykamy się by porozmawiać w bardziej luźnej atmosferze o najnowszych wyzwaniach.


Czy nam to wychodzi? Będzie dobra szansa o tym porozmawiać.
Jednak z racji tego, że to dopiero drugie urodziny nie chcemy się skupiać na sobie. Powodem spotkania ma być Przyszłość.
Zapraszamy na merytoryczne rozmowy, spotkania, dyskusje a także symboliczną lampkę szampana.

2. Urodziny LID, 31 maja 2017 r.
PROGRAM
10:00 Witamy się i opowiadamy o tym co udało się zrobić.
10:30 "Design miejski odpowiedzią na wyzwania miast przyszłości."
Wprowadzenie dr Magdalena Piłat-Borcuch, dyskusja.
12:00 "Psychologia i roboty czyli co przynosi rozwój technologiczny w obszarze opieki nad osobami zależnymi." Rozmawiać będziemy z dr Justyną Gerłowską z Uniwersytetu Medycznego pracującej w zespole RAMCIP.
13:30 "W jaki sposób ideę zrównoważonego rozwoju wpływa na projektowanie naszych mieszkań i biur."
Wprowadzenie Agata Czachórska z IKEA.
Dyskusja.
15:00 Spokojne zakończenie połączone z rozmowami, jedzeniem tortu, piciem urodzinowego szampana.

Zapraszamy do Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego S.A., ul. Dobrzańskiego 1, w Lublinie, sala I.7 (Inkubator).
 

28.04.2017

Spotkanie z Karakterem. Stelmach.

Z okazji II Lubelskich Dni Modernizmu niezwykła okazja. W ramach Spotkania z Karakterem będziemy rozmawiać oczywiście o modernizmie. Tym historycznym, brutalnie niszczonym, ale i o tym, który wciąż inspiruje i jest obecny w naszym otoczeniu. Na nowo.


Gościem spotkania będzie Prof. Bolesław Stelmach, architekt niebanalny, tworzący obiekty, które nikogo nie pozastawiają obojętnym.
Rozmowę poprowadzi Izabela Pastuszko, szafowa Fundacji Lubelska Agora Modernizmu. Pretekstu do rozmowy dostarczy książka-album Wydawnictwa Karakter "Emilia. Meble, muzeum, modernizm".

  • Gdzie: Lubelski Park Naukowo Technologiczny S.A., ul. Dobrzańskiego 3, sala południowa.
  • Kiedy: 8 maja 2017, godzina 17:00 - 19:00
  • Więcej o dniach modernizmu: http://dnimodernizmu.pl


"Emilia. Meble, muzeum, modernizm"
Autorami tekstów są Błażej Brzostek, Łukasz Bireta, Aleksandra Kędziorek, Cezary Lisowski, Marcel Andino Velez, a dyskusję w niej zawartą prowadzą: Joanna Mytkowska, prof. Waldemar Baraniewski, Tomasz Fudala, Michał Krasucki.
"Emilia" to portret legendarnego warszawskiego budynku.
Pawilon Emilia znają doskonale i wielbiciele PRL-owskich komedii, i miłośnicy sztuki współczesnej, i rosnąca rzesza entuzjastów architektury modernistycznej. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym. Od 2012 do 2016 roku służył jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
We wszystkich tych rolach sprawdził się znakomicie. Choć wydaje się niewielki, jego wnętrze zaskakuje przestronnością – i urodą surowych betonowych form. Emilia należy do najciekawszych przykładów powojennego modernizmu i jest jednym z ostatnich zachowanych warszawskich pawilonów handlowych z tego okresu. Piszemy o jego historii i architektonicznej formie, przedstawiamy też burzliwe dzieje „muzeum w sklepie meblowym”. A historycy sztuki i konserwatorzy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego najwybitniejsze przykłady polskiego modernizmu są dziś niszczone pod nową zabudowę i jak skutecznie chronić tę architekturę.
Tekstom towarzyszy szeroki wybór zdjęć archiwalnych oraz dokumentacja fotograficzna budynku przygotowana przez znakomitą fotografkę architektury, Maję Wirkus.


Książka wydana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Organizatorem spotkania jest Lubelski Instytut Designu a współorganizatorami:
Lubelskie Dni Modernizmu
Wydawnictwo Karakter
LUBLOV

21.04.2017

Ogłaszamy konkurs 700 talerzy!

Wszystkich grafików oraz pasjonatów projektowania zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wspólnie przez Lubelska Agora Modernizmu, Hutą Szkła Edwanex - huta szkła - Partnerem Generalnym Lubelskie Dni Modernizmu i Lubelski Instytut Designu, w związku z obchodami Lublin700 . Pokaż nam swój talent i zostań autorem wdrożonego do produkcji talerza okolicznościowego! Taka szansa tylko do 18 maja, zwycięzców ogłosimy podczas pierwszego dnia festiwalu w Spotkania Kultur w Lublinie. A oceniać prace będzie sam - JAN SYLWESTER DROST

12.04.2017

Zapraszamy na seminarium „Innovation - Improving Lives”

Innowacje poprawiają życie. A dzięki ochronie własności intelektualnej ich twórcy i wynalazcy mogą realnie zmienić na lepsze świat. Czasami jednak spotyka się to z falą krytyki - bo czy zawsze da się pogodzić rozwiązanie ważnego problemu dla ludzkości, z interesami wielkich koncernów? Dlatego chcemy o tym i wielu innych problemach i wyzwaniach własności intelektualnej rozmawiać. I dlatego w tym roku razem ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej, świętujemy Światowy Dzień Własności Intelektualnej - w dniu 26 kwietnia zapraszamy na specjalne seminarium – „Innovation - Improving Lives”. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o systemie prawa autorskiego i prawa patentowego, w kontekście innowacji poprawiających jakość życia.

Zobaczcie stronę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO):

www.wipo.int

Zobaczcie też mapę innych wydarzeń World IP Day w Polsce, Europie i na świecie:

https://www.google.com/maps/d/view?hl=en&authuser=0&mid=1ggE1S0BIWTYMOyaOsk_qF4F-DYc&ll=8.668316883262671%2C0&z=2

26 kwietnia, godz. 17:00 Sala Południowa, Lubelski Instytut Designu (Lubelski Park Naukowo – Technologiczny S.A.) ul. Dobrzańskiego 3, Lublin

11.04.2017

Spotkanie z Karakterem - 20 kwietnia

Rozmawiamy o "Książce"

Spotkanie z Karakterem. Oczywiście o książce. Tym razem o "Książce". Dobrze się składa tym bardziej, że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki.

Zatem zapraszamy na rozmowę z projektantem Robertem Zającem z Kolektywu KilkuCom na rozmowę o najnowszej książce Keitha Houdsona "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski”.
20 kwietnia 2017, godz. 17:00
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A., ul. Dobrzańskiego 3, sala północna.


Keith Houdson "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski"

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?

Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!

Pouczająca książka, pełna erudycji i humoru. Wspaniała, ambitna mieszanka wiedzy i dobrej zabawy. Kirkus Review

Dowcipny i przewrotny tekst, którego autor śledzi ewolucję książki od papirusu do 448-stronicowego wydania kieszonkowego. Pełna optymizmu oda do jednego z najwspanialszych ludzkich wynalazków, który mimo ataku czytników wciąż świetnie się trzyma. The Monocle Minute

Keith Houston – znawca historii pisma i typografii, autor książki Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych (wyd. polskie d2d.pl, 2015). Prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

Zaprasza Lubelski Instytut Designu.
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Karakter i LUBLOV

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu "Książki”.
 

DZIAŁANIA LID

Tytuł zastępczy

Spotkania z Karakterem

Wydawnictwo Karakter oraz Lubelski Instytut Designu zapraszają na cykl rozmów poświęconych dobrym książkom i dobrym projektom.

zobacz szczegóły

O LID

OFERTA
Biblioteka z designem
L

Lubelski Instytut Designu został utworzony w strukturze Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w czerwcu 2015 r.  w celu wsparcia rozwój designu na Lubelszczyźnie. Misją Instytutu jest promowanie designu, jako strategicznego czynnika rozwoju gospodarczego, głównego czynnika wsparcia innowacji i obszar, za pomocą którego można poprawić jakość życia. Celem Instytutu jest ustalenie standardów w zakresie projektowania i innowacji, promowanie dobrych praktyk w zakresie designu oraz stworzenie platformy współpracy lubelskich uczelni, biznesu, środowiska projektantów i administracji publicznej. Działania Instytutu mają pomóc zwiększyć wykorzystanie wzornictwa w procesach innowacyjnych firm i instytucji publicznych. Rolą Instytutu jest wsparcie sektora kreatywnego, promocja designu, umiędzynarodowienie produktów i usług z Lubelszczyzny. 

Punktem odniesienia dla LID są:
•    design w biznesie, ekonomiczny wymiar designu – design, jako czynnik wzmacniający innowację i konkurencyjność (w konsekwencji tworzenie nowych miejsc pracy), tworzenie i działanie sektora kreatywnego z firmami z obszaru designu)
•    design w sektorze publicznym – projektowanie usług publicznych, innowacje społeczne, zwiększenie zadowolenia z jakości usług, poprawa standardów życia
•    społeczny wymiar designu – wspieranie kultury projektowania, konfrontowanie nowych wyzwań w  nowoczesnym społeczeństwie

RADA DESIGNU

MAREK CECUŁA
Prof. Jan Pomorski
PROF. ARTUR POPEK
PROF. RYSZARD SKUBISZ
DR PAULINA ZARĘBSKA-DENYSIUK
MAŁGORZATA RYGALIK
Bartłomiej Pniewski
Andrzej Jachim
MARIUSZ SAGAN

Rekomendacja

LPNT cenimy za efektywne podejście do kojarzenia nauki z biznesem, a także jako partnera przy organizacji wydarzeń specjalnych, adresowanych do lokalnych przedsiębiorców.
Mariusz Sagan
  • Mariusz Sagan
  • Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba