P

Po co jest miasto? Czym jest współczesna architektura? Jaką spełnia funkcję i komu służy? O tym wszystkim porozmawiamy podczas kolejnego Spotkania z Karakterem. Tym razem w nietypowym, aczkolwiek bardzo pasującym do tematu miejscu.

Rozmowę prowadzić będziemy inspirując się nowo wydaną książką Toma Dyckhoff'a „Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku” Wydawnictwo Karakter.

Gościem, a zarazem ekspertem, będzie Hubert Trammer z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechnik Lubelskiej.
Więcej: http://wbia.pollub.pl/en/o-wydziale/struktura-wydzialu/katedra-architektury-urbanistyki-i-planowania-przestrzennego/pracownicy/hubert-trammer


O książce:
Napisana z polotem opowieść o architekturze ostatnich dziesięcioleci. Od Londynu po Dubaj dzisiejsi architekci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej monumentalnych, ostentacyjnych i ekstrawaganckich budynków, które radykalnie zmieniają miejski krajobraz. Ale pod wpływem globalizacji i wielkiego kapitału zmieniły się także prawa, jakimi rządzi się miejska przestrzeń – i w rezultacie to, jak wygląda nasze życie w miastach. Tom Dyckhoff, brytyjski krytyk architektury i urbanistyki, opowiada o tym wszystkim ze znawstwem, swadą i poczuciem humoru.

Gdy zejdziemy z powrotem na poziom ulicy, zostawimy The Shard, miniemy tarki do sera i korniszony i dojdziemy do ronda Old Street, które leży pół godziny drogi na północ od City, to natkniemy się na budynek o dziwnym wyglądzie. W pierwszej chwili trudno znaleźć słowa, żeby go opisać. Bo co można powiedzieć o ogromnym bloku mieszkalnym ze stali i szkła składającym się z dwóch połączonych kul, wyglądających jak para oderwanych od reszty ciała pośladków z odciśniętą na nich kratką? Rondo Old Street nie jest piękne. Przestrzeń o tego typu trudnej urodzie agenci nieruchomości nazywają ‘miejscem z charakterem’. 

Książka Dyckhoffa pozwala z dystansem spojrzeć na to, co nazywane bywa „architekturą dla jednego procenta”.

O autorze:
Tom Dyckhoff.
Urodził się w 1971 roku. Jest historykiem i krytykiem architektury. Prowadzi programy radiowe i telewizyjne o architekturze, publikuje w prasie codziennej i magazynach, takich jak: „Blueprint”, „Architects’ Journal”, „GQ”, „Monocle”.

Więcej: https://www.karakter.pl/ksiazki/epoka-spektaklu

Czas i miejsce:
Wtorek, 29 maja 2018 r. , godz. 18:00 - 19:30.
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Aula I (parter), ul. Nadbystrzycka 40.

Dla chętnych, po spotkaniu, będzie możliwość obejrzenia niezwykle ciekawego budynku, w których kształcą się przyszłe architektki i architekci.

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba