Z

Zaczynamy, razem z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, koleją edycję MAD czyli m – miasto, w którym żyjemy, a – architektura, która nas otacza, d – dizajn, czyli rzeczy użytkowe wokół nas, to trzy kluczowe tematy, wokół których koncentruje się nasza działalność edukacyjna.

Po pierwszej edycji projektu, realizowanej w ramach Roku Jana Gehla w Lublinie  - genialnego, duńskiego urbanisty, propagującego ideę miasta dla ludzi, MAD stał się rozpoznawalnym w mieście projektem promującym edukację w zakresie dobrych rozwiązań urbanistycznych, architektury skierowanej na człowieka, dizajnu zaprojektowanego estetycznie i funkcjonalnie. Edycja projektu pod hasłem „Re-kreacje” koncentrowała się wokół problemów związanych z projektowaniem przemiany, którą możemy zacząć od najbliższego otoczenia – mieszkania, domu wychodząc następnie w przestrzeń publiczną, natomiast trzecia - „Design rzeczy” skupiała się wokół idei DIY i wzamacniania kreatywności uczestników.

Tegoroczna - czwarta już edycja skupia się na działalności rzemieślniczej, na samodzielnym wytwarzaniu często dawnymi technikami przedmiotów. Interesują nas związki między rzemiosłem i designem. Zadanie jest odpowiedzią na problem niedostatecznej, czasem wręcz znikomej znajomości kultury miejsca, w którym żyjemy i niedostatecznej ofercie w zakresie zajęć rzemieślniczo-manualnych (zarówno w szkołach jak i poza nią).

W dobie komercji, dużych centrów handlowych zapominamy o małych zakładach rzemieślniczych i rzadkich dziś umiejętnościach dawniej powszechnych, jak szycie, majsterkowanie. Motywacją do zaprojektowania i podjęcia się realizacji tego projektu jest chęć podnoszenia świadomości dzieci i dorosłych w zakresie rzemiosła i kreatywności, edukacji o małych zakładach i tego czym się zajmują. Na drodze warsztatowej powstanie także wystawa mająca na celu pokazanie perełek dawnego rzemiosła. Jednocześnie chcemy się odnieść do tradycji Lublina - jako miasta lokowanego na prawie magdeburskim, dawniej tętniącego od handlu kupców i pracy rzemieślników. Chcemy także przybliżyć rodzimą tradycję np. wytwórni zabawek Bajka lub systemu cechowego (współpraca z Lubelską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości).

Historyczność i tradycja w nowej odsłonie znakomicie się wpisuje w program obchodów 700-lecia Miasta Lublin. Dodatkowo zostanie przygotowana wystawa dawnego wzornictwa w tym ceramiki, oświetlenia, zabawek. Dzięki niej mieszkańcy miasta będą mogli poznać czym jest design i rzemiosło. Dodatkowo powstanie ona poprzez warsztaty z grupą warsztaty przybliżą problematykę rzemiosła i wzornictwa. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, także materiały do zajęć zapewnia uczestnikom organizator. Warsztaty będą realizowane w przestrzeni Lubelskiego Instytutu Designu, w ramach działalności Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Więcej info: design@lpnt.pl

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin i patronatami medialnymi: Radia Lublin i Gazety Wyborczej.

Najbliższe warsztaty:

13 maja

warsztaty rodzinne - Projektowanie koszulki

Nie wszystko musi pochodzić z markowych sklepów. Podczas zajęć nawiązując do krawieckiego rzemiosła – wykorzystując znane techniki naniesiemy na zwykłych koszulkach wzory opracowane przez dzieci i ozdobimy nimi Tshirty. Dowiemy się także czy w Lublinie projektuje się modę i kto to potem szyje.

27 maja

Warsztaty dla dorosłych - projektowanie zabawek

Podczas warsztatów dowiecie się jak wyglądały zabawki kiedyś, a jak wyglądają dzisiaj. Nie dziwcie się – najbardziej znane marki, projektanci zajmowali się projektowaniem zabawek czy tworzyli dla grup produkujących zabawki. Poznacie także tradycje rzemieślniczą naszego miasta w tym wytwórnię zabawek „Bajka”. Każdy może wystartować w konkursie na zabawkę. Na zajęciach spróbujemy naszych sił – kto wie może, któryś z projektów kiedyś znajdzie producenta? Może wymyślona przez was zabawka stanie się naszym wzorem?

3 czerwca

Warsztaty rodzinne - Kukiełki

Dawniej dzieci wykonywały najprostsze zabawki – te bardziej skomplikowane robili rodzice. Podczas warsztatów dzieci najpierw dowiedzą się o wytwórniach zabawek, a następnie wykonają malutkie kukiełki do zakładania na palce, a pod koniec zajęć odegrają wymyślone przedstawienie. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak wiele rzeczy jesteśmy w stanie sami wykonać.

10 czerwca

Warsztaty dla dorosłych - Poszewka na poduszkę

Duże meble ciężko jest zmienić w mieszkaniu, natomiast za pomocą drobnych trików jesteśmy w stanie odmienić wnętrza naszych mieszkań szyjąc samodzielnie i ozdabiając np. poszewki. Dawniej w każdym polskim domu, kobiety szyły ozdobne jaśki, poduszki, bieliznę na wyprawkę dla panien. Każda panna haftowała. Poznając dawne tradycje i nawiązując do nich podczas zajęć przygotujemy poszewki wykorzystując rzemieślnicze techniki krawcowych.

Po wakacjach:

23 września

Warsztaty dla dorosłych - Makatka

Dawniej dobre gospodynie wyszywały makatki z różnymi cytatami np. „dobra żona to męża korona”. Spróbujemy uwspółcześnić dawne makatki i na nowo zinterpretować własne wzory. Do tego celu użyjemy techniki jak haft, naklejanie i malowanie tkanin. W warsztatach postaramy przywrócić dawne tradycje, na nowo interpretując dawne obyczaje.

14 października

Warsztaty rodzinne - Mały domek cz II

Dzieci podczas zajęć wykonają małe mebelki i sprzętu do przygotowanego wcześniej wnętrza. Dawniej domki dla lalek wykonywali często sami rodzice lub zamawiali je u rzemieślników. Postaramy się przywrócić dawną rzemieślniczą tradycję ucząc dzieci samodzielnego projektowania domków i pokazując im dawny świat twórców zabawek. Dowiemy się także, o tych którzy w Lublinie robili zabawki.

28 października

Warsztaty dla dorosłych - Krawieckie dodatki

Dziś w dobie kupowanych w galeriach handlowych ubraniach, rzemiosło takie jak krawiectwo zanika. Dlatego podczas warsztatów nauczymy się podstaw szycia i wykorzystamy techniki krawieckie, do ozdobienia przedmiotów. Dawniej, większość kobiet szyła, matki szyły dzieciom, naprawiały odzież. Inni ważne stroje zamawiali u krawców. Dziś jest to dość trudne ze względu na coraz trudniejsze warunki pracy polskich rzemieślników, którzy muszą stawać w szranki z dużymi koncernami. Podczas zajęć dowiemy się trochę o zawodzie krawców, dowiemy się, gdzie w Lublinie rezydują i sami wykonamy „krawieckie dodatki”.

18 listopada

Warsztaty rodzinne - Tablica – domek

Podczas zajęć dzieci wykonają domek pomalowany farbą tablicową, następnie projektując poszczególne piętra techniką decoupage wkleją wybrane meble, sprzęty. Rozwijanie poszczególnych aranżacji będzie mogło przebiegać w zróżnicowanej formie – za pomocą kredy. Podczas zajęć dowiedzą się kim są stolarze i czy w Lublinie nadal można ich spotkać.

25 listopada

Warsztaty dla dorosłych – Projektowanie lalek

Podczas warsztatów dowiemy się jak wyglądały lalki kiedyś i dziś. Dawniej, kiedy nie każdego było stać na zabawkę, ojcowie i matki przygotowywali zabawki dla swych dzieci – dłubali nożykami w drewnie lub szyły lalki. Lalki, misie szyte np. w wytwórni Bajka były szyte z materiałów obiciowych, ze względu na ówczesne braki, co stawało się ich wyróżnikiem. Na zajęciach zrobimy samodzielnie lalkę technikami wykorzystywanymi między innymi w teatrze.

2 grudnia

Warsztaty rodzinne - Ozdoba choinkowa

Zbliżający się czas świąt Bożego Narodzenia od zawsze kojarzył się z gotowaniem, ale też przygotowaniem tradycyjnych ozdób choinkowych. Podczas warsztatów nawiązując do dawnych tradycji rzemieślniczych samodzielnie wykonamy ozdoby choinkowe wykorzystując dawne wzory i współczesne techniki.

9 grudnia

Warsztaty dla dorosłych - Projektowanie LAMPEK metodą recyklingu.

Przedmiot użytkowy nie musi być zwyczajny, często staje się bliski dziełu sztuki. I tak jak dawni dadaiści pobawimy się różnymi formami, które stanął się ozdobą naszej lampki. Jednak każdy z określonym zamysłem stworzy wyjątkowy przedmiot – inny od tego co znajdujemy w sklepach, wykorzystując często przedmioty gotowe z domów, przedmioty, w których zaklęte są wspomnienia: muszelka z podróży wakacyjnych, zabawki z dzieciństwa, stara temperówka. Design cenimy szczególnie, gdy łączy się z emocjami, wspomnieniami. Lampki będą wyjątkowymi ozdobami w naszych domach. Podczas zajęć dowiemy się także o oświetleniu, poznamy dawnych rzemieślników, którzy tworzyli oświetlenie. Także w Lublinie w okresie powojennym produkowano lampy.

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba