S

Spotkanie z Karakterem. Oczywiście o książce. Tym razem o "Książce". Dobrze się składa tym bardziej, że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki.


 

Zatem zapraszamy na rozmowę z projektantem Robertem Zającem reprezentującym kolektywu kilku.com o najnowszej książce Keitha Houdsona "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski".


20 kwietnia 2017, godz. 17:00
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A., ul. Dobrzańskiego 3, sala północna.

Keith Houdson "Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski"

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?

Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!

Pouczająca książka, pełna erudycji i humoru. Wspaniała, ambitna mieszanka wiedzy i dobrej zabawy. Kirkus Review

Dowcipny i przewrotny tekst, którego autor śledzi ewolucję książki od papirusu do 448-stronicowego wydania kieszonkowego. Pełna optymizmu oda do jednego z najwspanialszych ludzkich wynalazków, który mimo ataku czytników wciąż świetnie się trzyma. The Monocle Minute

Keith Houston – znawca historii pisma i typografii, autor książki Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych (wyd. polskie d2d.pl, 2015). Prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

Zaprasza Lubelski Instytut Designu.
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Karakter i LUBLOV.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu "Książki”.

Kolektyw kilku.com to zespół projektowy zajmujący się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej. A także tworzeniem projekcji, mappingów i instalacji interaktywnych. Należymy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Wybrane wyróżnienia i nagrody, którymi zostały uhonorowane nasze realizacje: European Design Awards, Najpiękniejsza Książka Roku, Projekt Roku Nagroda STGU, Książka Edytorsko Doskonała. 

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba